راهنمای خرید دفتر

راهنمای خرید دفتر (قسمت دوم)

راهنمای خرید دفتر (قسمت دوم)

در قسمت اول راهنمای خرید دفتر، درباره برخی خصوصیات دفتر نوشتیم تا آگاهانه دفتر مورد نیاز خود را انتخاب کنید. ادامه این مطلب را اینجا بخوانید.

راهنمای خریددفتر؛ انواع طراحی صفحه

دفترها خط‌کشی‌های مختلفی دارند و با طراحی‌های متفاوت تولید می‌شوند. گاهی اصلاً صفحه‌ها سفید‌اند و هیچ خطی ندارند. اصلی‌ترین طراحی برگ‌های دفترهای سهند دفتر خط‌دار با خط‌کش در یک سمت و جای عنوان در بالاست. در بین برندهای دیگر هم دفتر خط‌دار متداول‌ترین نوع طراحی صفحه دفتر است. فاصله استاندارد خطوط در دفترهای خط‌دار ۷ میلی‌متر است که بیشتر تولیدکنندگان لوازم تحریر آن را رعایت می‌کنند. دفترهای قطع وزیری یا دفتر مشق یا تمرین کمی بافاصله‌تر طراحی می‌شوند و عموماً فاصله خطوط در آن‌ها ۸میلیمتر است.

راهنمای خرید دفتر

برخی دفترچه‌های یادداشت در برخی برندها با طراحی‌های صفحه متفاوت مثل نقطه‌ای یا چهارخانه تولید می‌شوند که استفاده محدودتری در خط فارسی دارند. به طراحی نقطه‌ای طراحی فرانسوی هم گفته می‌شود.

دفتر چهارخانه

 

دفتر نقطه ای

راهنمای خرید دفتر؛ انواع جلد دفتر

تنوع بسیار گسترده‌ای در پوشش جلد دفترها وجود دارد. متداول‌ترین آن جلد مقوایی است که از کاغذ سنگین‌تری نسبت به کاغذ برگ‌ها ساخته شده است و از صفحه‌های کتاب محافظت می‌کند. جلدهای مقوایی می‌توانند ساده، طرح‌دار، چاپی یا بافت‌دار باشند.

جلدهای محکم‌تر می‌تواند از جنس پی‌وی‌سی یا چرم، مقوا با روکش پارچه و.. باشد. جلد دفترهای سهند از جنس پلاستیک پلی‌پرو‌پیلن ساخته شده است. این جنس ضد‌آب و مواد آلاینده، قابل چاپ، ‌ متنوع در طرح و رنگ و دوستدار محیط زیست است.

راهنمای خرید دفتر؛ دفترهای دوست با قلم

بعضی خودنویس‌ها یا خودکارها هنگام نوشتن جوهر بیشتری از مخزن خود آزاد می‌کنند. بعضی از انواع کاغذ برای نوشتن این نوع قلم‌ها مناسب نیستند چون جوهر را پخش می‌کنند. بعضی اوقات کاغذ دفتر خیلی نازک یا منعطف است و اثر جوهر یا حتی فشار قلم بر کاغذ را به صفحه پشتی و حتی برگ‌های بعدی منتقل می‌کند. بعضی از برندهای لوازم تحریر، دفترهایی مخصوص نوشتن با جوهر تولید می‌کنند که معمولاً جزو لوازم هنری محسوب می‌شود.

کاغذ دفترهای سهند از ضخامت خوبی برخوردار است و جای قلم و خودکار را به صفحه‌های بعد منتقل نمی‌کند. به این خصوصیت دفتر‌ها هنگام خرید برای بچه‌های دبستانی بیشتر توجه کنید.

راهنمای خرید دفتر؛ قابل بازیافت بودن

اکثر کاغذهایی که دفترها با آن‌ها ساخته می‌شوند، سفیدرنگ هستند. کاغذهای سفید اکثراً فاقد اسید یا acid-free هستتند. این خصوصیت باعث می‌شود نقاشی یا نوشته روی آن کاغذ طول عمر بیشتری داشته باشد. این نوع کاغذ برای دفترچه‌ها و دفترهایی است که می‌خواهید آن‌ها را مدت طولانی نگه دارید مثل دفتر خاطرات!

کاغذهای قابل بازیافت معمولاً کاغذهای بدون پوشش هستند که به طور کامل یا جزئی، از کاغذ بازیافتی ساخته شده است. کاغذ بازیافت شده بسیار سازگار با محیط زیست است و استفاده از آن حس خوب محافظت از طبیعت را می‌دهد ولی گاهی کیفیت کاغذهای سفید معمولی را ندارد.

دفترهای قفل‌دار

اصولاً دفترها هیچ نگه‌دارنده یا قفلی ندارند و باز هستند. ولی برخی از انواع دفترها مثل دفترهای کلاسوری، با قفل دکمه‌ای یا در بعضی از برندها با کش بسته می‌شوند و این به حفظ شکل ظاهری و مرتب ماندن آن‌ها در طول استفاده کمک می‌کند. اینجا می‌توانید دفترهای کلاسوری سهند را ببینید.

تا اینجا در راهنمای خرید دفتر با خصوصیات دفترها آشنا شدید. برخی دیگر از ویژگی‌های دفترها را در قسمت بعدی این مطلب بخوانید.

مطالب مرتبط