چطور در خانه یک جامدادی بسازیم؟

چطور در خانه یک جامدادی بسازیم؟

اگر شما به کاردستی و کارهای هنری علاقه دارید یا اینکه دلتان یک سرگرمی برای ساعت‌های فراغت یک روز تعطیل می‌خواهد، اینجا یک پیشنهاد برایتان داریم. گرد و خاک چرخ خیاطی توی خانه را پاک کنید و آماده شوید تا اینجا به شما یاد بدهیم که یک جامدادی دوست‌داشتنی برای خودتان بسازید.

این روش ساده و راحت دوختن یک جامدادی برای سروسامان دادن به لوازم تحریری است که روی میز و لابه‌لای وسایلتان سرگردان مانده‌اند. البته که جامدادی فقط برای مداد نیست. حتی فقط برای لوازم تحریر نیست. هر خرده‌ریزی را می‌توانید توی آن جای دهید، مثل بورس‌های آرایشی و لوازم آرایش یا پیچ و مهره و چیزهای ریز دیگر.

این جامدادی که ما اینجا درست کردنش را به شما یاد می‌دهیم، پارچه‌ای است. شما می‌توانید از تکه پارچه‌های توی خانه استفاده کنید یا برای یافتن پارچه دلخواه خود به خرید بروید.

اما برای اینکه جامدادی شما شخصی‌تر شود، می‌توانید طرح دلخواه خود را روی آن نقاشی کنید، اسم کودک خود، شخصیت کارتونی مورد علاقه او یا یک عکس خانوادگی را روی آن چاپ کنید و یک اکسسوری جالب برای مدرسه‌اش بسازید.

می‌توانید از طرح‌های مشهور کپی کنید یا نقاشی محبوب خود را روی جامدادی خود چاپ کنید که کاملاً به شما و علایق شما بیاید.

پیشنهاد ما به کار بردن پارچه‌ای است که برای این کارها قابلیت کافی داشته باشد و برای هر ایده‌ای که می‌خواهید روی ان اجرا کنید، محدودیتی نداشته باشد. بهترین پیشنهاد ما نوعی پارچه لایکرای سنگین است که به اندازه کافی ضخیم باشد و بافت فشرده‌ای داشته باشد. این نوع پارچه هم محکم است و هم چاپ و نقاشی روی آن خوب می‌نشیند.

استفاده از این جنس پارچه حالت مدرن‌تری هم به جامدادی شما می‌دهد. البته شما می‌توانید از همان پارچه‌های آشنا برای جامدادی پارچه‌ای، یعنی کتان اورگانیک استفاده کنید.

حالا ادامه مطلب را بخوانید و مرحله به مرحله ساختن یک جامدادی یونیک و جذاب را یاد بگیرید.

راهنمای کامل ساختن یک جامدادی

شما برای ساختن یک جامدادی به دست خودتان، به لوازم زیر نیاز دارید:

یک زیپ حداقل بیست سانتی

سی سانت پارچه که قبلاً طرح مد‌نظر خود را روی آن چاپ یا نقاشی کرده‌اید.

سی سانت لایه چسب

قیچی

نخ و سوزن و سوزن ته‌گرد

چرخ خیاطی

مرحله اول

پارچه را از پشت آن پهن کنید. لایه‌چسب را کاملاً روی آن بکشید و با سنجاق ته‌گرد آن‌ها را به هم وصل کنید. آن‌ها را اتو بزنید تا لایه‌چسب روی پارچه فیکس شود. پارچه را از وسط و از طول تا بزنید.

مرحله دوم

قبل از دوخت زیپ را باز کنید و کمی صابون روی لبه‌های آن بزنید. این کار باعث می‌شود زیپ راحت‌تر باز و بسته شود.

 

مرحله سوم

زیپ را در بالای پارچه قرار دهید و با سنجاق روی لبه‌های بیرونی پارچه ثابت کنید به طوری که از چپ به راست باز شود. چرخ خیاطی را آماده کنید و با دوخت مناسب زیپ، آن را روی پارچه بدوزید. در امتداد زیپ دوخت بزنید ولی تا از دوخته شدن کامل زیپ روی دو طرف پارچه مطمئن نشدید، سوزن‌ها را جدا نکنید.

مرحله چهارم

بعد از اینکه از درست کار کردن زیپ مطمئن شدید، لبه‌های باز پارچه را لب به لب بگذارید و به هم دوزید.

مرحله ششم

پارچه را برگردانید و از تماشای جامدادی دست‌ساز خود لذت ببرید. بعد برای شکیل‌تر شدن کار آن را خوب اتو بزنید. همیشه قبل از اتو به یاد داشته باشید که تکه‌ای از پارچه را تستی اتو کنید و اگر تغییر شکل نداد، جامدادی دوخته شده اتو کنید.

می‌توانید برای دوخت پارچه از نخ رنگی استفاده کنید تا دوخت آن روی پارچه دیده شود البته اگر فکر می‌کنید این اضافه شدن رنگ‌ها جامدادی شما را زیباتر می‌کند.

تجربه درست کردن این کاردستی چطور بود؟ می‌توانید از آن برای نگهداری لوازم تحریر خود استفاده کنید یا به فرزند یا دوستتان هدیه دهید.

مطالب مرتبط