نکات بهداشتی کرونایی

نکات بهداشتی کرونایی برای بازگشایی مدارس

ازآنجایی‌که با پایان یافتن تعطیلات نوروز، دولت تصمیم بر بازگشایی مدارس پس از همه‌گیری کووید -۱۹ را دارد. سیاست‌گذاران و مدیران باید نحوه بازگشایی را به گونه‌ای در نظر بگیرند که دانش‌آموزان و کارکنان را ایمن نگه دارد.
ما باید مدارس را باز کنیم نه به این دلیل که بدون خطر است، بلکه به این دلیل که مدارس مهم هستند و می‌توان خطرات را مدیریت کرد. در همین حال، خطر انتقال COVID-19 در مدارس با استراتژی‌های کاهش مناسب در بیشتر محیط‌ها قابل‌کنترل است. اگر تصمیمی برای بازگشایی مدارس گرفته می‌شود، نکات بهداشتی کرونایی برای بازگشایی مدارس باید دنبال شود.

خطرات عدم بازگشایی مدارس

بسته نگه‌داشتن مدارس برای یادگیری حضوری، خطرات آموزشی بالقوه‌ای را به همراه دارد. دانش‌آموزان در هر سنی از تجربیات یادگیری حضوری به شیوه‌هایی بهره می‌برند که نمی‌توان آن را به‌طور کامل از طریق آموزش از راه دور تکرار کرد.
خطرات آموزشی یادگیری از راه دور ممکن است برای کودکان خردسال و کودکان دارای معلولیت بیشتر باشد. علاوه بر این، بدون اجرای دقیق، یادگیری مجازی به‌تنهایی خطر تشدید نابرابری‌ها در دسترسی به آموزش باکیفیت بالا را در میان گروه‌ها و جوامع مختلف جمعیتی دارد.
عواقب بسته نگه‌داشتن مدارس برای کلاس‌های فیزیکی به دلیل وضعیت فعلی همه‌گیری کووید -۱۹ بسیار جدی است که نمی‌توان نادیده گرفت. بازگشایی مدارس می‌تواند برای دانش‌آموزان مفید باشد.
تعطیلی مدارس برای بیش از یک سال تأثیر عمیقی بر رفاه دانش‌آموزان، به‌ویژه سلامت روان آن‌ها داشته است. خطرات باز نکردن مدارس آن‌قدر جدی است که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. محبوس شدن کودکان خردسال در چهاردیواری خانه و ناتوانی در حضور در مدرسه، رابطه بین والدین و فرزندان را به‌طور نامطلوبی تغییر داده است.
غربالگری حضور و غیاب و سلامت
یک گام مهم برای حمایت از ایمنی در زمان بازگشایی مدارس، اجازه دادن به دانش‌آموزان و کارکنان در معرض خطر است که در خانه بمانند و اطمینان حاصل شود که همه موارد مشکوک یا تائید شده کووید-19 فورا قرنطینه می‌شوند. بنابراین، برای مدارس مهم است که آموزش از راه دور و برنامه‌های تداومی را برای حمایت از دانش‌آموزان و کارکنانی که به دلایل بهداشتی در مدرسه هستند و خارج از مدرسه هستند، ارائه دهند.

روش‌های غربالگری سلامت و قرنطینه

غربالگری سلامت روزانه برای دانش‌آموزان و کارکنان مدارسی که بازگشایی شده‌اند باید انجام شود. این غربالگری شامل دستورالعمل‌های بهداشتی و ایمنی شامل بررسی دما و گزارش علائم هنگام ورود، قبل از ورود به ساختمان است. حداقل روزانه دو بار کنترل دما توصیه می‌شود.
آیین‌نامه بهداشتی تمام افراد را ملزم می‌کند که کارکنان هنگام اندازه‌گیری دمای دانش‌آموزان از وسایل حفاظتی مانند ماسک و دستکش استفاده کنند و بعد از هر بار استفاده از دماسنج تمیز کنند.
دانش‌آموزان و کارکنان در صورت بروز هرگونه علائم ویروس یا تماس با فردی که آلوده است، فوراً به خانه فرستاده می‌شوند.
دانش‌آموزانی که سرماخوردگی یا آلرژی به گرده دارند، در صورت نداشتن تب به‌طور خاص مجاز به حضور در مدرسه هستند.

نکات بهداشتی کرونایی

فاصله‌گذاری اجتماعی در کلاس‌های درس

• لازم است، از تمام فضای کلاس‌ها به‌گونه‌ای استفاده شود که فاصله بین صندلی‌ها تا حد ممکن مناسب باشد.
• لازم است فاصله حداقل 2-1 متر بین افراد از هم در کلاس رعایت شود و آرایش کلاس‌ها برای بهره‌برداری از همه‌ی فضای موجود تغییر یابد. توصیه می‌شود که کلاس‌ها به یک یا چند گروه ثابت تقسیم شوند.
• در مدارس با جمعیت بالا، در صورت نیاز و به‌طور موقت، فضاهای جدیدی با توجه به امکانات شهر یا روستا در اختیار مدرسه و آموزش و پرورش قرار گیرد که مدرسه پرجمعیت در دو فضای مجزا مدیریت شود.علاوه بر استفاده از کلاس‌های مدرسه ابتدایی، مدارس از فضای بیرونی، سالن‌های ورزشی و کلاس‌های دبیرستان استفاده می‌کنند.
• در مناطقی که ازنظر آب و هوایی مساعد باشد، بهره‌برداری از فضای حیاط با رعایت استانداردهای بهداشت محیط، می‌تواند یکی از راهکارها باشد.

فاصله‌گذاری اجتماعی خارج از کلاس

مدارس باید در نظر بگیرند که چگونه دانش آموزان و کارکنان را در فاصله ایمن از یکدیگر در خارج از کلاس، به‌ویژه در هنگام ورود و اخراج، زمان صرف غذا، تعطیلات، و تغییر کلاس حفظ کنند. در صورت امکان، مدارس عموماً تشویق می‌شوند برای زمان شروع و پایان خود مسیرهای مشخصی را برای رسیدن به کلاس با ورودی‌های متعدد داشته باشند تا از تجمع دانش‌آموزان و خانواده‌ها جلوگیری شود.

رعایت بهداشت

ماسک همیشه برای معلمان و همچنین برای دانش‌آموزان از سن 3 سالگی لازم است، و در زمان بازگشایی مدارس نیز، زمانی که فاصله 2 متری قابل حفظ نباشد، ماسک لازم است.
شستن مکرر دست‌ها در همه موارد توصیه می‌شود، گاهی اوقات هر 2 ساعت یک‌بار.

خرید لوازم التحریر

حرف آخر

تحقیقات نشان می‌دهد که تکنیک‌های فاصله‌گذاری اجتماعی، همراه با رعایت بهداشت، نظافت و استفاده از قرنطینه، می‌تواند شیوع بیماری را پس از بازگشایی مدارس کاهش دهد. ما در فروشگاه اینترنتی سهند امیدواریم مثال‌هایی که در این مختصر توضیح داده شده است، بینشی را در مورد چگونگی به‌کارگیری این استراتژی‌ها در زمینه‌های مختلف برای محافظت از سلامت و ایمنی دانش‌آموزان، کارکنان و خانواده‌ها باشد.

مطالب مرتبط