درس خواندن شب امتحان

5 ترفند درس خواندن شب امتحان که هر دانش آموزی باید بداند!

چند راه حل برای درس خواندن شب امتحان

با نزدیک شدن هرچه سریع‌تر به فصل امتحانات، هر روز بر شدت استرس دانش آموزان افزوده می‌شود. طریقه درس خواندن شب امتحان با هر وقت دیگری متفاوت خواهد بود. آنچه مسلم است، این قاعده می‌باشد که برای موفقیت در امتحان و کسب یک نمرۀ خوب، زیاد خواندن ملاک نیست. مسئلۀ مهم، درست خواندن و یادگیری صحیح مطالب است. برای موفقیت، باید ترفند درس خواندن شب امتحان را یاد بگیرید تا بتوانید در با صرف زمان و انرژی کمتر، بهترین نتیجه را برای خود کسب کنید. با ما در ادامۀ این مطلب همراه باشید تا 5 ترفند درس خواندن شب امتحان که هر دانش آموزی باید بداند را برایتان بازگو کنیم.

1. خودتان را برای امتحانات آماده کنید

پیش از شروع درس خواندن، اولین ترفند درس خواند شب امتحان که باید آن را جدی بگیرید، آماده سازی ذهن و جسم خودتان برای امتحان است. تغذیه و خواب کافی در دوران امتحانات دارای اهمیت دو چندان برای دانش آموزان هستند. اگر خسته باشید، غذای ناسالم و فاقد مواد مغذی بخورید و به سلامت خود اهمیت ندهید، عملاً نمی‌توانید در امتحانات خوب و موفق ظاهر شوید. بنابراین بهتر است در اولین قدم، خواب خود را تنظیم کنید، غذاهای مغذی بخورید، مصرف میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید، آب کافی بنوشید، مصرف غذاهای دریایی را دو برابر کنید و در نهایت از خوردن تنقلات پرکالری و کم خاصیت جلوگیری کنید. این روش تا نیمی از مسیر به شما در موفقیت در امتحانات کمک خواهد کرد.

2. محیط اطراف خود را انتخاب کنید

دومین ترفند درس خواندن شب امتحان، قرارگیری در محیطی آرام، با نور خوب و تمیز است. محل درس خواندن خود را مرتب کنید. هر آنچه را که می‌تواند حواس شما را به خود جلب کند از جلوی چشمانتان دور کنید. اگر نمی‌توانید صداهای اطراف را کم کنید، می توانید از ابزارهای نویز کنسلینگ یا اپلیکیشن‌ White Noise یا همان صدای سفید بهره بگیرید. پس از انجام این مرحله، حالا زمان آن رسیده تا درس خواندن را آغاز کنی؛ اما همانطور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، چقدر درس خواندن مهم نیست، این چگونه درس خواندن است که اهمیت دارد.

محیط خوب درس خواندن

3. مطالب را طبقه بندی کنید

یک قانون خیلی مهم در مورد روند کارکد مغز را به خاطر بسپارید: مغز شما مطالب طبقه بندی و تقسیم بندی شده را با سادگی بیشتری ذخیره خواهد کرد. به همین علت، بهتر است تا پیش از شروع تمامی مطالبی که قصد دارید تا شب امتحان بخوانید را بر اساس موضوع، حجم، درجۀ اهمیت و موارد مشابه دیگر دسته بندی کنید. این یک ترفند درس خواند شب امتحان بسیار خوب است. برای این کار می توانید یک کاغذ یادداشت رومیزی برداشته و عنوان مطالب طبقه بندی شده را در آن یادداشت کنید.

خرید کاغذ رومیزی

4. لیست خود را تیک بزنید

در ترفند درس خواند شب امتحان قبل به اهمیت طبقه بندی دروس و نوشتن آن ها بر روی کاغذ یادداشت اشاره کردیم. حالا زمان آن رسیده تا در کنار هر عنوانی که یادداشت می‌کنید یک مربع کوچک بکشید. این امر کمک می کند تا بتوانید پس از پایان هر مبحث داخل آن مربع را تیک بزنید. این یک ترفند درس خواندن شب امتحان است تا به کمک آن به مغزتان این پیام را بدهید که مطالب دریافت شده را ذخیره نماید. علاوه بر این ترفند کمک می کند تا مغز شما با گرفتن تایید برای پایان هر مطلب، با تصور نزدیک شدن به پایان درس خواندن، به خواندن هرچه سریع‌تر مطالب تشویق شود.

5. خلاصه نویسی، مهم ترین ترفند درس خواندن شب امتحان

بدون شک، برای موفقیت صد در صد و مطابق میلتان در امتحانات، نیاز خواهید داشت تا در طول سال دروس را مطالعه و مرور کرده و درس خواندن را به شب امتحان موکول نکنید. با این حال، در هر دسته ی از دانش آموزان که باشید، با خلاصه نویسی می توانید موفقیت بهتری در امتحانات کسب کنید. برای خلاصه نویسی، بهتر است از کاغذ یادداشت کوچک استفاده نمایید تا بتوانید آن را همراه خود ببرید. در این صورت نیازی نخواهد بود تا کل کتاب را در مدت زمان کوتاهی مرور کنید. برای خلاصه نویسی، کاغذهای یادداشت کوچک سهند، می توانند بهترین گزینه باشند. می توانید برای تهیۀ انواع کاغذ یادداشت مخصوص خلاصه نویسی، به فروشگاه اینترنتی سهند مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط