تاریخچه بایگانی

تاریخچه بایگانی در ایران از آغاز تا امروز

همه چیز درباره تاریخچه بایگانی

بایگانی اسناد و مدارک، یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که برای تمامی افراد در گروه‌های کوچک مانند خانواده تا سازمان های بزرگ کشوری دارای اهمیت بسیار بالا می‌باشد. بایگانی، وظیفه دارد تا مدارک و اسناد را در غالب به خصوصی حفظ و نگهداری کند. اما تاریخچه بایگانی در ایران از کجا آغاز شد؟ آیا تاریخچه بایگانی تنها مخصوص ایرانیان است یا ریشه ای جهانی دارد؟ بایگانی کردن اسناد دقیقا چه کاری برای ما انجام می‌دهد و مهم‌ترین اصول بایگانی در چیست؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالات بالا را برایتان بازگو کنیم.

تاریخچه بایگانی در ایران

تاریخچه بایگانی در ایران با توجه به ریشۀ تمدن کهنی که دارد، به هزاران سال قبل باز می‌گردد. طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان تاریخی، آغاز تاریخچه بایگانی در ایران به دوران هخامنشی باز می‌گردد. در آن زمان از بایگانی با عنوان خزانه داری یاد می‌شده و این امر تنها مخصوص حکومت‌ها بوده است. در تاریخچه بایگانی در ایران متوجه می‌شویم که اسناد مهم سیاسی، فرهنگی، تاریخی و جنگی و موارد مشابه این چنینی نگه‌داری می‌شده است.

تاریخچه بایگانی در جهان

در بالا متوجه شدیم که تاریخچه بایگانی در ایران از حدود دوران هخامنشی آغاز شده است. اما پیشینۀ این روش نگهداری از اسناد و مدارک ارزشمند به این زمان باز نمی‌گردد. شروع تاریخچۀ بایگانی در جهان به زمان پیدایش خط باز می‌گردد. در آن زمان، بر روی سنگ، صفحات گلی، پاپیروس و غیره، مدارک و اسناد مهم را ثبت و نگهداری می‌کردند. آشوری‌ها، سومری‌ها، یونانی‌ها و مصریان را می‌توان به عنوان پیشتازان بایگانی در جهان شناخت.

تاریخچه بایگانی

اهمیت بایگانی چیست؟

پس از دانستن تاریخچه بایگانی در ایران و جهان، بهتر است کمی در مورد اهمیت بایگانی صحبت کنیم. بایگانی پلی است که گذشته را به حال و آینده متصل می‌کند. تنها راه ارتباطی با افراد در بعد زمان، بایگانی مدارک آن هم بر اساس اصول مخصوص به خود است. بایگانی به ما کمک می کند تا با دانستن علم و آگاهی گذشتگان در حال حاضر در جهت پیشرفت علم و آگاهی و در نهایت پیشرفت جامعۀ بشری قدم برداریم. به همین دلیل است که باید تاریخچه بایگانی در ایران و جهان را بدانیم تا بتوانیم بفهمیم چطور می‌ـوان از اطلاعات آن استفاده نمود.

اصول مهم بایگانی

با توجه به آنچه در تاریخچه بایگانی ایران و جهان وجود دارد، مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسئله در اصول بایگانی کردن، نظم است. تمامی اسناد و مدارک باید بر اساس یک نظم مشخص، ثابت و قابل فهم نگهداری شوند. اصول بایگانی در سازمان‌ها یکسان است و  طی سالهای متمادی به هیچ عنوان تغییر نمی‌کند. علت این مسئله هم همان برقراری امکان ارتباط گذشته با آینده می‌باشد. اصول بایگانی باید بر نظمی برقرار باشد که افراد در آینده بتوانند به همان سادگی که گذشتگان از این بایگانی بهره می‌بردند، بهرمند شوند.

لوازم مورد نیاز بایگانی

همانطور که اشاره کردیم، اصول مهم بایگانی از گذشته تا کنون یکسان بوده و مهم‌ترین اصل آن نیاز به نظم و پیروی از یک قاعدۀ مشخص است. در بررسی تاریخچه بایگانی در ایران و جهان متوجه شدیم که این اصول همیشه یکی بوده و بهتر است در هیچ سازمانی هرگز تغییر نکند. برای بایگانی کردن مدارک و اسناد مهم، در هر زمینه‌ای که باشند، به یک سری لوازم ثابت نیاز خواهیم داشت. مهم‌ترین ابزار کاربردی مورد استفاده در بایگانی، زونکن و کلاسور است.

زونکن:

یک لوازم تحریر بسیار کاربردی است که در انواع مختلفی تولید می‌شود. زونکن‌ها می‌‎توانند دو حلقه، چهار حلقه و در قطع‌های متنوع تولید شوند. جلد تمامی انواع آن‌ها سخت بوده و برای بایگانی مدارک با تعداد مشخصی در ادارات، سازمان‌ها، شرکت‌های خصوصی و حتی دولت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاسور:

کلاسور نیز مانند زونکن یکی از ابزار بسیار مهم در بایگانی مدارک است. اما تفاوت کلاسور با زونکن در تاریخچه بایگانی مدارک در ایران از آغاز تا امروز، کاربرد کمتر و کوچک‌تر آن است. کلاسورها معمولاً به عنوان مصارف خانگی و برای بایگانی مدارک کمتر، مانند برگه‌های امتحانی یک دانش آموز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای تهیه ابزار مختلف بایگانی از جمله انواع زونکن، کلاسور و غیره به صورت تکی و یا عمده، با بهترین قیمت، می توانید به فروشگاه اینترنتی سهند مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط