زونکن

همه چیز درباره روش استفاده از زونکن

بررسی انواع روش‌های استفاده از زونکن

زونکن‌ها امروزه جز لاینفک زندگی اداری عصر مدرن شده‌اند.آن‌ها علاوه بر زیبایی باعث بوجود آمدن نظم و برقراری انضباط بین پرونده‌های شما چه در ادارات و چه در هرجای دیگری می‌شود.اما روش استفاده از زونکن ها به چه شکل است؟ ابتدا اجازه دهید شما را با تاریخچه‌ی جالب زونکن ها آشنا کنیم و پس از آن به روش استفاده و خرید زونکن‌ها بپردازیم.

زونکن‌ها،یک تاریخچه

زونکن‌ها یا همانکلاسورهای حلقه ای (بندهای شل برگ ، بندهای شل ، یا گاهی اوقات در انگلیس به آنها پوشه می گویند) پوشه های بزرگی هستند که حاوی پوشه پرونده یا کاغذ سوراخ سوراخ دار هستند. این زونکن‌ها در اندازه های مختلفی ارائه می شوند و می توانند مجموعه ای از اندازه های کاغذ را در خود جای دهند. این زونکن ها توسط نگهدارنده های دایره ای یا D شکل در کلاسور نگهداری می شوند که محتویات روی آنها نخ می شوند. این حلقه ها در اندازه های مختلفی وجود دارند از جمله 0.5 ، 1 ، 1.5 و 2 اینچ (13 ، 25 ، 38 و 51 میلی متر) ، اگرچه اندازه های دیگر نیز موجود است. حلقه ها معمولاً دارای فنر هستند ، اما همچنین می توانند توسط مکانیسم های قوس اهرم یا سایر سیستم های محافظ محکم شوند. اتصال دهنده ها به طور معمول از پلاستیک با حلقه های فلزی ساخته می شوند. طراحی های اولیه در اوایل دهه 1890 تا اوایل دهه 1900 ثبت اختراع شد.
فردریش سوئنکن آلمانی زونکن‌ها یا همان کلاسور ها را در سال 1886 در بن ، آلمان اختراع کرد. وی همچنین در 14 نوامبر 1886 حق ثبت اختراع خود را برای Papierlocher für Sammelmappen (“سوراخ کاغذ ساز برای پوشه ها” یا سوراخ سوراخ) ثبت کرد. بعداً لوئیس لایتز آلمانی ، بنیانگذار لایتز ، تغییرات مهمی در توسعه زونکن‌ها یا همان کلاسور ها در اشتوتگارت-فوئرباخ ایجاد کرد. لیتز زونکن‌ها یا همان کلاسور ها را در کنار چسب برای کمک به برداشتن از قفسه های شلوغ معرفی کرد.
طرح دیگری برای زونکن‌ها یا همان کلاسور ها در سال 1889 توسط آندریاس تنگوال در هلسینگبورگ سوئد اختراع شد و در سال 1890 با نام “Trio binder” اختراع شد که به نام کنسرسیوم تجاری Tengwall و دو همکار نامگذاری شد. در طراحی Tengwall از چهار حلقه ، در دو مجموعه جفت شده استفاده شده است. محل قرارگیری سوراخ چسباننده Trio Tengwall هنوز هم به عنوان یک استاندارد در زونکن‌ها یا همان کلاسور ها در سوئد با نام triohålning استفاده می شود. این سوراخ ها 21 میلی متر (0.83 اینچ) ، 70 میلی متر (2.8 اینچ) و 21 میلی متر (0.83 اینچ) از یکدیگر فاصله دارند. (در این مقاله ذکر می شود که ، طبق گفته متصدی موزه Early Office در لندن ، اولین حق ثبت اختراع زونکن‌ها یا همان کلاسور ها در سال 1859 برای اتصال دهنده دو حلقه ثبت شد. چند سال بعد زونکن‌های سه حلقه ای استاندارد شدند در ایالات متحده ؛ زونکن‌ها یا همان کلاسور ها “D” تا دهه 1940 یا 1950 در بازار وجود نداشت.)

زونکن

روش استفاده از زونکن ها

زونکن ها یکی از محبوب ترین وسایل بایگانی پرونده ها در دنیا است. اما چرا بدین شکل است؟ به خاطر طراحی زونکن ها و مقاومت بالای آن هاست که باعث می‌شود پرونده های شما مصون از آسیب بماند.توصیه‌ی ما این است که اگر مدارک و پرونده‌های شما کم تعداد است و برگه‌های کمی دارد می‌توانید آن ها را در یک کاور پلاستیکی قرار دهید و آن کاور را داخل زونکن خود قرار دهید. همه می‌دانیم که زونکن ها حلقه‌هایی دارند که این حلقه ها قابلیت باز و بسته شدن دارند. و این روش استفاده از زونکن ها را آسان تر می‌کند چرا که با باز کردن این حلقه ها می‌توانید برگه‌های خود را به تعداد لازم درون این حلقه‌ها قرار دهید و پس از آن حلقه ها را در هم قفل کنید و زونکن را سر جای خودش قرار دهید.
پرسش به جایی که پیش می‌آید این است که در هر زونکن چه تعداد ورقه جای می‌گیرد؟ می توان گفت قطر حلقه‌های زونکن از ۱ سانتی متر تا ۴ سانتی متر است که این امر بدین معنا است که چیزی تقریبا معادل ۱۰۰ ورقه تا ۴۰۰ ورقه را شامل می‌شود.لازم به ذکر است که شما می توانید برای هرچه دسترسی آسان تر به ورقه‌های خود در زونکن روی هر پرونده استیکر نوتی نصب کنید و یا آن‌ها را شماره گذاری کنید یا آن ها را بر اساس حروف الفبا بچینید تا دسترسی شما به آن ها بسیار آسان شود.

خرید زونکن

اگر تمایل دارید تا لوازم التحریر با کیفیت و مطمئنی خریداری کنید توصیه می کنیم فروشگاه اینترنتی سهند را از یاد نبرید!و همینطور زونکن‌های سهند از متریالی بسیار با کیفیت ساخته شده‌اند و تجربه‌ی بسیار لذت‌بخشی از استفاده‌ی زونکن ها را برای شما عزیزان به ارمغان می آورد.

مطالب مرتبط