کاغذ یادداشت رومیزی

معرفی تکنیک شکوفه نیلوفر آبی برای ایده پردازی

معرفی تکنیک شکوفه نیلوفر آبی با کاغذ یادداشت

ذهنتان پر از ایده های هیجان انگیز است؟ نمی دانید چطور باید ایده ها را طبقه بندی کنید؟ اصلاً از کجا باید شروع کنید؟ روش های بسیار زیادی وجود دارند که می توانید برای ایده پردازی و طبقه بندی افکار خود از آن ها استفاده کنید. روش های مانند طوفان فکری، نمودار عنکبوتی و مانند این ها هستند که به بارش فکری و خارج شدن ایده ها از ذهن شما کمک می کنند. اما بزرگترین مشکلی که این روش ها دارند، عدم وجود چهارچوب برای طبقه بندی نهایی ایده ها و در نتیجه جمع بندی آن ها است. روش دیگری که می توان برای ایده پردازی از آن استفاده کرد، تکنیک شکوفه نیلوفر آبی است.

تکنیک شکوفه نیلوفر آبی چیست؟

تکنیک شکوفه نیلوفر آبی، یک روش ایده پردازی است که توسط یک شخص ژاپنی به نام یاسوآ ماتسومور طراحی شده است. این تکنیک، یک روش برای طبقه بندی ایده های ذهنی است که همانطور که از نامش پیدا است از شکل ظاهری شکوفه نیلوفر آبی الهام گرفته شده است. تا به حال به یک شکوفه ی نیلوفر آبی نگاه کرده اید؟ این گل زیبا از یک هسته تشکیل شده است که گلبرگ ها در اطراف آن قرار گرفته اند. تکنیک شکوفه نیلوفر آبی دقیقاً به همین صورت است. اما چطور؟

کاغذ یادداشت رومیزی

از تکنیک شکوفه نیلوفر آبی چطور استفاده کنیم؟

برای این که از تکنیک شکوفه نیلوفر آبی استفاده کنید به یک تکه کاغذ یادداشت احتیاج دارید. می توانید برای ایده پردازی به گروه های نهایتاً پنج نفره تقسیم شوید. اما این تکنیک برای ایده پردازی های فردی هم پاسخ خواهد داد. کاغذ یادداشت را جلوی خود گذاشته و یک مربع در مرکز کاغذ بکشید. این مربع جای ایده ی اصلی است که در ذهنتان می چرخد. در اطراف مربع مرکزی که هسته نام دارد، هشت مربع دیگر بکشید. چپ، راست، بالا، پایین و چهار گوشه ی کاغذ یادداشت. یعنی در مجموع در کاغذ یادداشت خود 9 مربع دارید. مربع مرکزی به عنوان هسته محلی است که ایده ی اصلی در آن قرار می گیرد. مربع های اطراف محل قرار گیری ایده های فرعی هستند که از ایده ی اصلی نشات می گیرند.

خرید کاغذ یادداشت رومیزی

برتری تکنیک نیلوفر آبی در مقایسه با دیگر تکنیک های ایده پردازی، چهار چوب داشتن آن است. شما به کمک این تکنیک تمام آن چه در ذهن خود دارید را روی کاغذ می آورید و دائماً آن را به تکه های کوچک تری تقسیم کنید تا به یک نقطه ی ابتدایی برای شروع برسید. تنها چیزی که برای دریافت بهترین نتیجه از این روش به آن احتیاج خواهید داشت، تعدادی برگه ی یادداشت است. کاغذهای یادداشتی که دائماً در کنار دستتان باشند تا در صورت نیاز به آن ها دسترسی داشته باشید.

کاغذ یادداشت رومیزی

با نوشتن هیچ ایده ای دور از دهن نیست

اگر این عادت را در خود ایجاد کنید که هر ایده ای که به ذهن شما برسد یادداشت کرده و با کمک تکنیک های ایده پردازی مانند تکنیک شکوفه نیلوفر آبی آن ها را طبقه بندی کنید، می توانید مطمئن باشید که هر ایده ای قابل اجرا، ممکن و فوق العاده خواهد بود. بسیاری از اساتید موفقیت نوشتن ایده ها و اهداف را به قدری مهم می دانند که آن را با طی کردن نیمی از مسیر یکسان می دانند. به همین علت است که یک بسته کاغذ یادداشت که دائم روی میز کار شماست می تواند به شما کمک کند تا تمامی ایده های ذهنی خود را داخل آن بنویسید، طوفان فکری راه بیاندازید، از تکنیک شکوفه نیلوفر آبی استفاده کنید و ایده های فوق العاده ی ذهن خود یک نتیجه ی فوق العاده ایجاد کنید. به نوشتن ایده هایتان در کاغذ یادداشت عادت کنید! می توانید برای خرید انواع کاغذ یادداشت، به فروشگاه اینترنتی سهند مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط