لوازم اداری

همه چیز درباره انواع زونکن اداری برای بایگانی مدارک

معرفی انواع زونکن اداری

بایگانی و نگهداری اسناد و مدارک برای ادارات و سازمان‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. درجۀ اهمیت این اسناد می‌تواند متفاوت باشد. نحوۀ نگهداری آنها نیز با یکدیگر تفاوت خواهد داشت. به عنوان مثال، مدارک روزمره مربوط به کارها و برنامه ریزی‌ها به صورت متفاوتی نگهداری می‌شوند. اما اسناد پرسنلی و با اسناد مالی بسیار حائز اهمیت بوده و باید به صورت محرمانه نگهداری شود. به همین علت است که انواع زونکن اداری ساخته شده و مورد استفادۀ سازمان‌ها و ادارات قرار گرفتند. در این مقاله قصد داریم تا همه چیز را در مورد انواع زونکن اداری برای بایگانی مدارک بیان کنیم. با ما همراه باشید.

برای انتخاب در میان انواع زونکن اداری، ابتدا باید نوع مدارک را تعیین کنید

برای آنکه بتوانید در میان انواع زونکن اداری بهترین گزینه مناسب برای کار خود را انتخاب کنید، ابتدا باید بدانید چه نوع مدارکی را می‌خواهید در آن بایگانی نمایید. مدارک اداری به طور کلی به دو دستۀ محرمانه و غیر محرمانه تقسیم بندی می‌شوند. مدارک محرمانه باید در نوعی نگهداری شوند که از دسترس عموم خارج بوده و در دید نباشند. در صورتی که مدارک غیر محرمانه را می‌توان در زونکن‌های شفاف نیز نگهداری کرد.

دومین مسئله‌ای که در هنگام انتخاب در میان انواع زونکن اداری باید در نظر بگیرید، حجم مدارکی است که قصد بایگانی آنها را دارید. نوع حلقه در زونکن‌ها تعیین کنندۀ حجم آنها است. اگر مدارک شما کم حجم است زونکن‌های دو حلقه یا چهار حلقۀ گرد برای شما مناسب است. اما اگر می‌خواهید مدارکی با حجم بسیار زیادی را برای مدت زمان طولانی بایگانی کنید، نیازمند انواع زونکن اداری با حلقه‌های D شکل هستید. بنابراین نوع زونکن مورد نیاز شما بسیار بستگی به نیاز شما خواهد داشت.

خرید زونکن

انواع زونکن اداری

همانطور که گفتیم، انواع زونکن اداری بسیار متنوع هستند. قطع زونکن ها می‌تواند A4، A5، A3 یا غیره باشد. نوع جلد زونکنها نیز با یکدیگر متفاوت است. جلد انواع زونکن اداری می‌تواند شفاف یا غیر شفاف باشد. در فروشگاه اینترنتی سهند، انواع زونکن اداری وجود دارند که می‌توانید برای بایگانی مدارک خود از آنها بهره بگیرید.

لوازم اداری

انواع زونکن اداری

همانطور که گفتیم، انوع زونکن اداری به صورت کلی به سه دستۀ نمایشی، غیر نمایشی و بایگانی تقسیم بندی می‌شوند. زونکن های نمایشی، کناره و رویۀ شفاف دارند و اطلاعات درون آن ها از بیرون پیداست. این زونکن‌ها برای بایگانی و نگهداری مدارک غیر محرمانه ای مناسب هستند که به صورت روزانه با آنها سروکار دارد. زونکنهای غیر نمایشی نیز برای بایگانی و نگهداری مدارکی مناسب هستند که به صورت روزمره از آنها استفاده می‌شود. مانند زونکن تنخواه در شرکتها. زونکن‌های بایگانی، همانطور که از نام آنها پیدا است، برای نگهداری طولانی مدت مدارکی با حجم و اهمیت بسیار بالا طراحی شده اند. حلقۀ زونکن‌ها نیز بسته به کاربری آنها متفاوت است. انواع حلقۀ زونکن به حلقۀ گرد، D شکل، DZ شکل و بدون شکاف تقسیم بندی می‌شوند. برای نمونه، زونکنهایی با حلقۀ گرد برای نگهداری مدارک با حجم کم مناسب هستند. زونکن های بدون شکاف نیز برای بایگانی اسناد و مدارک با حجم بالا و برای سال‌های طولانی کاربرد خواهند داشت.

از کجا زونکن بخریم؟

از آنجایی که خرید انواع زونکن اداری به احتمال زیاد تنها یک بار اتفاق افتاده و برای سالهای متمادی باید از آنها استفاده کرد، بسیار اهمیت دارد که کیفیت زونکنی که می‌خرید بالا باشد. مهمترین چیزی که تعیین کنندۀ کیفیت زونکن خواهند بود، کیفیت حلقۀ آنها برای نگهداری کاغذها به طور سالم است. معمولاً پیشنهاد می‌شود برای بایگانی مدارک خود کاغذها و اسناد به جای پانچ کردن آنها، از کاور پانچ استفاده کنید. اما به هر جهت کیفیت حلقه از مهم‌ترین نکات برای خرید و انتخاب انواع زونکن اداری است. دومین مسئله مورد اهمیت در هنگام خرید زونکن اداری، قیمت آن است. فروشگاه اینترنتی سهند، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تولید کنندگان لوازم تحریری در ایران، انواع زونکن اداری را با بهترین قیمت و در عین حال با بالاترین کیفیت به فروش می‌رساند. اگر خرید خود را به صورت عمده انجام دهید، می‌توانید از تخفیفهای این فروشگاه بهره‌مند شود.

مطالب مرتبط