زونکن برای چه چیزی استفاده میشود

زونکن برای چه چیزی استفاده میشود؟

انواع استقاده های زونکن

اگر شما هم با خود فکر می‌کند که زونکن برای چه چیزی استفاده میشود، پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله از بلاگ سهند، با ما همراه باشید تا این نوشت افزار مهم و پرکاربرد را به شما معرفی نماییم.
این مقاله به بررسی این سوال می‌پردازد که:

 • انواع زونکن برای چه چیزی استفاده میشود؟
 • زونکن شامل چند نوع مختلف می‌شود؟
 • هر کدام از انواع زونکن برای چه کاری مناسب هستند؟
 • اصول بایگانی در زونکن چگونه است؟
 • بهترین قیمت زونکن را از کجا بخریم؟

در ادامۀ مطلب به پاسخ سوالات ارائه شده در بالا می‌پردازیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

زونکن چیست؟

زونکن یک نوشت افزار کاربردی است که برای نگهداری از مدارک تولید می‌شود. زونکنها از یک جلد سخت به شکل چرمی یا مقوای فشرده ساخته می‌شود و در داخل خود دو حلقه دارند. حلقه‌ها، موظف هستند تا مدارک را نگاه دارند و جلد زونکن از مدارک در برابر خراب شدن محافظت خواهد کرد. زونکنها در ابعاد، رنگ، شکل حلقه و غیره ساخته می‌شوند و هر کدام برای یک هدف به خصوص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع زونکن اداری

زونکنها را با توجه به شکل حلقه و شکل جلد تقسیم بندی می‌شوند.
انواع زونکن بر اساس شکل جلد:

زونکنهای نمایشی: که با توجه به شفاف بودن قسمتی از جلد رویی، می‌توان بدون باز کردن جلد، داخل زونکن را مشاهده کرد. این نوع زونکن برای چه چیزی استفاده میشود؟ کاربرد این زونکن بیشتر برای نگهداری از مدارک مورد نیاز روزمره بوده و برای نگهداری مدارک محرمانه مانند مدارک مالی، به هیچ عنوان مناسب نیست.
زونکنهای غیر نمایشی: جلد این زونکنها، به صورت غیرشفاف است و داخل آنها را نمی‌توان دید. از این زونکن برای چه چیزی استفاده میشود؟ این زونکن بیشترین کاربری را داشته و می‌توان از آن برای بایگانی مدارک محرمانه نیز بهره برد.
انواع زونکن بر اساس شکل حلقه:
زونکنهای با حلقه O شکل: این دسته از زونکنها بیشترین کاربری را داشته و برای نگهداری از انواع مدارک، مناسب خواهند بود.
زونکنهای با حلقه D شکل: این نوع زونکن را برای بایگانی مدارک با حجم بسیار بالا که برای مدت طولانی نیازی به استفاده نخواند داشت، مورد استفاده قرار می‌دهند؛ مانند مدارک راکد.

انواع زونکن اداری

انواع زونکن و انواع بایگانی

در پاسخ به این سوال که زونکن برای چه چیزی استفاده میشود، باید بگوییم: مهمترین مصرف زونکن، در بایگانی مدارک مهم اداری و سازمانی می‌باشد. در شرکتها، ادارات و سازمانها، نگهداری و بایگانی مدارک مهم، از جمله کارهایی است که طبق اصول مشخصی، حتماً باید انجام شود. این مدارک می‌توانند شامل:

 • مدارک مالی
 • مدارک حسابداری
 • مدارک مرتبط با قراردادها
 • اطلاعات مشتریان
 • مدارک و اسناد پرسنلی
 • اسناد شرکتی
  و موارد مشابه دیگر

زونکن برای چه چیزی استفاده میشود؟ برای بایگانی تمامی انواع مدارک که پیش‌تر معرفی کردیم، از زونکن استفاده می‌شود. بسته به نوع مدرک و نیاز مصرفی آن، روش بایگانی متفاوت خواهد بود.
انواع بایگانی به جهت استفاده از زونکن می‌تواند:

جاری: مدارکی مانند تنخواه که به صورت روزمره نیاز به بررسی و استفاده دارد.
نیمه جاری: اسنادی مانند اسناد پرسنلی یا قراردادها که ممکن است ماهی یک مرتبه نیاز به رجوع به آن وجود داشته باشد.
و یا راکد: اسنادی مانند اسناد ثبت شرکت یا اسنادی مرتبط با سرمایه‌گذاری
باشد. در بایگانی جاری، مدارکی نگهداری می‌شود که نیاز به استفاده از آنها به صورت روزانه وجود دارد. به همین ترتیب، این مدارک به صورت در زونکن بایگانی می‌شوند که بتوان به سرعت و به راحتی بتوان از آن ها استفاده نمود.
بایگانی جاری، بیشتر از مدارک راکد و بسیار کمتر از مدارک جاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نگهداری این مدارک نیز درست همانند دو نوع بایگانی دیگر، در زونکن انجام می‌شود.
بایگانی راکد، به نگهداری از مدارکی گفته می‌شود که ممکن است برای سالها، نیازی به مراجعه به آنها وجود نداشته باشد. ممکن است بپرسید بایگانی این مدارک در زونکن برای چه چیزی استفاده میشود؟ خب باید گفت، این مدارک حتی اگر برای مدتی خیلی طولانی هم مورد نیاز نباشند، باز هم باید نگهداری شوند.

خرید زونکن

چیدمان زونکن، کاری که باید جدی بگیرید!

حال که دانستیم زونکن برای چه چیزی استفاده میشود، بهتر است در مورد خرید زونکن با کیفیت بالا و قیمت مناسب صحبت کنیم. از آنجایی که بیشترین کاربری زونکن نگهداری از اسناد مهم است، بنابراین کیفیت بالای آن دارای اهمیت بسیاری است. بهترین زونکنها را می‌توانید از سهند بخرید. این مجموعه با استفاده از تکنولوژی مطابق با پیشرفت روز در اشل جهانی و با بهره گیری از مواد اولیه درجه یک، اقدام به تولید بهترین انواع زونکن اداری می‌کند. برای کسب اطلاعات کاملتر در مورد این مسئله که زونکن چیست و برای چه چیزهایی استفاده میشود، می‌توانید به فروشگاه اینترنتی سهند مراجعه نموده و خرید خود را با بهترین قیمت از مجموعه سهند انجام دهید.

مطالب مرتبط