مقالات

تفاوت زونکن پلاستیکی و فلزی در چیست؟

زونکن

بررسی زونکن پلاستیکی و فلزی

از وقتی که شرکت ها و ادارات به فکر بایگانی و ثبت و ضبط مدارک و اسناد خود افتادند نیاز به زونکن ها به وجود آمد. هرچند با دیجیتالی شدن پروسه های بایگانی اسناد اطلاعات نیاز به زونکن ها یا فایل های فیزیکی کمتر شده اما همچنان انواع زونکن ها در ادارات خصوصی و دولتی و حتی در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. امروز می خواهیم تفاوت زونکن پلاستیکی و زونکن فلزی را به شما توضیح دهیم و کاربرد هر یک را شرح دهیم تا بتوانید زونکن مورد نیاز خود را به راحتی تهیه کنید.

انواع زونکن ها

همانطور که حتما می دانید تنها کاربرد زونکن ها نگهداری اسناد و مدارک است و تفاوت آن با کلاسور یا پوشه این است که می توان تعداد برگه های بیشتری و البته با نظم بیشتر در آن ها جای داد و به همین خاطر بیشتر در قسمت بایگانی شرکت ها و ادارات از آن استفاده می شود.
زونکن ها در انواع بسیار متنوعی تولید می شوند و می توان آن ها را بر أساس جنس، اندازه و کاربردی که دارند در دسته های متفاوتی جای داد. زونکن‌های فلزی، پلاستیکی، اداری، A4، A5 و … فقط چند نمونه از زونکن های موجود در بازار هستند.

خرید زونکن

زونکن از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

۱. حلقه های قفل یا قفل زونکن که به شکل قوسی و همینطور به شکل O دیده می شود.
۲. تیگل: تیگل جلد زونکن را به حلقه های قفل چفت کرده و مانع از باز شدن زونکن می شود با این کار اسناد و مدارک مرتب و به مدت طولانی تری می مانند.
۳. نوار فلزی لبه زونکن: در زونکن های مرغوب یک نوار فلزی ضد زنگ در لبه های پایین کلاسور تعبیه شده است که مانع از زود خراب شدن آن می شود.
۴. پرچ های نگهدارنده: این پرچ ها در زونکن باعث بالا رفتن مقاومت آن ها در برابر فشارهای سنگین شده و از جنس فلزی محکم و ضد زنگ می باشد.
۵. حلقه انگشتی: در عطف زونکن قرار دارد  می‌تواند از جنس فلز یا پلاستیک باشد و کمک می‌کند که زونکن را سریع ‌تر و آسان‌ تر از قفسه بیرون بیاوریم .

جنس بدنه زونکن

نکته ای که برای خرید یک زونکن باید حتما به آن توجه داشته باشید، جنس بدنة زونکن است. بدنة زونکن ها را از جنس های مختلفی مثل پلاستیک، فلز، چوبی، چرمی، مقوایی و یا ترکیبی از آن ها می سازند. روشن است که هر یک از این نوع زونکن ها مقاومت متفاوتی دارند و باید با توجه به استفاده، زونکن مناسب برای خود را انتخاب کنید. با این همه زونکن های مقوایی و پلاستیکی پرطرفدارتر هستند.

زونکن

قفل زونکن

نکتة دیگری که در کیفیت زونکن های پلاستیکی یا فلزی و أصلا تمامی زونکن ها اهمیت دارد، قفل زونکن است. معمولا این قفل ها از جنس فلز یا استیل ضدزنگ ساخته می شوند و نباید به مرورو زمان و بر أساس باز و بسته شدن خراب شوند. دو سر قفل زونکن باید به راحتی با هم چفت شوند. این قفل ها نگهدارندة اصلی کاغذها، مدارک و اسناد ما هستند و بنابراین توجه به کیفیت قفل زونکن بسیار ضروری است

زونکن پلاستیکی

همانطور که از اسم این زونکن پیداست بدنه زونکن پلاستیکی از جنس نوعی پلاستیک به نام پلی پروپلین(PP) است.  پلی پروپلین سبک، بادوام و مقاوم در برابر فشار، ضربه، رطوبت و حرارت است. وزن کم این نوع زونکن استفاده از آن را راحت می کند برای کسانی که قصد جابه‌جایی مرتب مدارک خود را دارند گزینة مناسب تری است.

زونکن فلزی

قیمت زونکن های فلزی به خاطر جنس آن شاید کمی بیشتر از زونکن های پلاستیکی یا مقوایی باشد اما در عوض مقاومت آن در برابر آب، رطوبت و حتی آتش‌سوزی بیشتر است. و برای نگهداری اسناد خیلی ضروری که لازم نیست آن ها را جابه جا کرد انتخاب خیلی خوبی است. زونکن های فلزی معمولاً بر اساس نیاز بایگانی اسناد و مدارک مهم ادارات، شرکت ها، موسسه ها، دانشگاه ها و مدارس طراحی می شوند. اگر این زونکن ها از طراحی خوب و ورق‌های ضخیم با کیفیت ساخته شوند به دست یا بدن کاربرانشان آسیب نمی زنند. مزیت دیگر زونکن فلزی این است که می توان حجم عظیم تری از مدارک بایگانی را در آن جا داد و بر خلاف زونکن های مقوایی یا پلاستیکی بسیار مستحکم است و طول عمر بالاتری نیز دارد.

امیدواریم که مطالب امروز برای شما عزیزان قابل استفاده و مفید واقع شده باشد. در هر زمینه ای که مشغول به کار باشید ناگزیرید که اسناد و مدارک کاری خود را ذخیره، سازمان‌دهی و بایگانی کنید. تلاش کردیم تا در این مطلب، مهم ترین نکاتی که برای پیدا کردن زونکن مورد نیاز خود لازم است بدانید را در اختیار شما قرار بدهیم. شما می توانید أنواع زونکن ها را از فروشگاه اینترنتی سهند تهیه کنید و أنواع مختلف زونکن ها و سایر لوازم مورد نیاز در إدارات را مقایسه و خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *