لوازم التحریر

آیا مدارس در سال ۱۴۰۰ باز می شود؟

بررسی باز شدن مدارس در سال ۱۴۰۰

همانطور که احتمالا به خاطر دارید اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۸ بود که خبر کشف یک گونّه جدید از ویروس کرونا در چین به نام کووید ۱۹، منتشر شد. طولی نکشید که این ویروس سرتاسر جهان و همینطور کشور ما ایران را آلوده کرد. شکل جدید بیماری کرونا تک تک قسمت های زندگی انسان ها را تغییر داد. تعداد افراد آلوده به ویروس کووید ۱۹ روز به روز افزایش می یافت، بیمارستان ها جایی برای پذیرش مبتلایان جدید نداشتند، کادر درمانی از نفس افتاده بودند و این در حالی بود که علاوه بر مدارس و دانشگاه ها، بسیاری از مشاغل تعطیل می شدند، شرایط اقتصادی به شدت رو به افول بود و این ویروس کوچک توانسته بود سیاست مداران و دولت مردان جهان را به تکاپو بیندازد. اما شاید بتوان گفت امروز مقابله با این ویروس مرگ بار تا اندازه ای ممکن شده است. با تولید واکسن در کشورهای مختلف شاید بتوانیم از برگشتن به شرایط ماقبل کرونایی صحبت کنیم. امروز می خواهیم ببنیم که آیا مدارس در سال ۱۴۰۰ باز می شوند؟

تحصیل در دوران کرونا یا مدرسه مجازی

با شیوع بیماری همه گیر کرونا و تعطیلی مدارس، آموزشگاه‌ ها و دانشگاه ها، این مؤسسات کم کم به فکر استفاده از اینترنت به منظور آموزش از راه دور افتادند. کشور های پیشرفته تر که پیش از این هم از این امکانات استفاده می کردند و زیرساخت های لازم برای آموزش مجازی را در اختیار داشتند، راحت تر توانستند آموزش آنلاین را جایگزین آموزش حضوری کنند. در کشور های در حال توسعه مثل ایران کمی بیشتر طول کشید تا معلمان، مربیان، استادید و دانشجویان و دانش آموزان بتوانند با ابزارهای آموزش مجازی آشنا بشوند و از آن استفاده کنند. اما به نظر می رسید که مشکل فقط ارتباط حضوری معلم و دانش آموز نبود. کودکانی که پیش از این به مدرسه می رفتند، دوست پیدا می کردند، فعالیت می کردند و در عین حال درس می خواندند حالا خانه نشین و منزوی شده اند. این روز ها بسیاری از پدر مادر ها می خواهند بدانند که چه زمانی مدارس باز می شوند و آن ها می توانند کودکان و نوجوانان خود را بدون استرس و نگرانی به مدرسه هایشان بفرستند.

زمان بازگشایی مدارس

خانم رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در روز ۲۳ تیر ماه سال ۱۴۰۰ به خبرگزاری ایسنا اعلام کرده است: تصمیم بر این است که با هماهنگی وزارت بهداشت از اول مهر طبق روال معمول بازگشایی را داشته باشیم. البته ما تابع ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم و امیدواریم که برنامه واکسیناسیون و شرایط به گونه ای پیش برود که بتوانیم حداقل در دوره ابتدایی قسمتی از آموزش را به صورت حضوری داشته باشیم اما در هر حال اگر هم شرایط مهیا نشود ما آمادگی آن را داریم که در بستر فضای مجازی سال تحصیلی را آغاز کنیم.
از ظرف دیگر وزیر آموزش و پرورش در رابطه با بازگشایی مدارس ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ اعلام کرد که با توجه به انجام واکسیناسیون کادر آموزشی در مرداد ماه، مدارس از اول مهر ۱۴۰۰ بازگشایی خواهند شد.

لوازم التحریر

تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا در رابطه با بازگشایی مدارس

البته اظهارات مسئولین حاکی از این است که بازگشایی مدارس ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱​  به معنای پیشاکرونایی وجود نخواهد داشت، قرار است اگر شرایط مناسب فراهم شود، ساعاتی محدود از روز در گرو ه‌های با تعداد پایین در نظر گرفته خواهد شد و تلاش ها در رابطه با این است که این روند را به نحوی مدیریت شود که دانش ‌آموزان از دور ماندن طولانی مدت در پایه‌های اول و دوم لطمه نبینند چرا که اگر پایه دانش ‌آموزان ضعیف باشد در آینده نیز دشواری ‌هایی خواهند داشت .

وظایف مدارس در صورت بازگشایی آن ها در سال ۱۴۰۰

مدرسه ها مکانی هستند که قرار است دانش آموزان و معملمان دوباره در آن جا کار یکدیگر زندگی کنند پس لازم است برای پیشگیری از شیوع بیماری میان دانش آموزان و کادر مدرسه تمهیداتی جدی اندیشیده شود. در ضمن تصمیمات مبنی بر بازگشایی یا تعطیلی مدارس با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن بیماری همه گیر کرونا متغیر است و لازم است آمادگی برای ادامه آموزش چه به صورت حضوری و چه به صورت مجازی حفظ شود. برخی از این تمهیدات عبارت اند از:

خرید لوازم التحریر

۱. ضدعفونی مرتب محیط کلاس ها، سرویس های بهداشتی و فضاهای مشترک مدرسه.
۲. حضور مداوم و فعال مدیر و کادر آموزشی در نرم افزار شاد.
۳. پیگیری ثبت نام، آموزش و حضور تمام دانش آموزان در اپلیکیشن شاد.
۴. تعامل و ارتباط بین خانواده‌ها و دانش ‌آموزان با استفاده از فرصت ‌های مختلف حضوری،  غیرحضوری و مجازی.
۵. بررسی مداوم کیفیت کلاس ها و میزان یادگیری دانش آموزان کلاس.
۶. کنترل شرایط بهداشتی و نظافت سرویس های ایاب و ذهاب دانش آموزی.
۷. نظارت بر شرایط بهداشتی بوفه در صورت بازگشایی.
۸. گروه بندی دانش آموزان برای حضور در ساعات مشخص در مدرسه و نظارت بر حفظ فاصله های اجتماعی.

امیدواریم که مطالب امروز برای شما عزیزان قابل استفاده و مفید واقع شده باشد. در وضعیت فعلی، بیماری کرونا هرگونه تصمیم گیری قطعی مبنی بر بازگشایی مجدد مدارس را غیرممکن کرده است. بنابراین لازم است که دانش آموزان، والدین، کادر مدارس و معلمان نسبت به هر دو نوع آموزش مجازی و حضوری منعطف باشند. امید است با گسترش روند واکسیناسیون در کشور معمان و دانش آموزان بتوانند دوباره در کنار یک دیگر پایه های علم و دانش را در کشور تحکیم کنند. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر و مطلع شدن از اخبار تکمیلی درباره بازگشایی مدارس در سال ۱۴۰۰ با مشاوران ما در فروشگاه اینترنتی سهند تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط