بهترین روش های نگهداری مدارک در منزل

انواع روش های نگهداری مدارک در منزل

در خانه ی همه ی ماها اسناد و مدارک مهمی وجود دارند که نگه داری آن ها دارای اهمیت بسیار بالایی است. مدارکی مانند سند ازدواج، اسناد مربوط به خانه یا ماشین، مدارک شناسایی، مدارک بیمه، دسته چک و مدارک مهم دیگر که باید آن ها را در نهایت صحت و سلامت نگه داری کنیم. تا به حال برایتان پیش آمده است که برای یک کار بانکی به شناسنامه ی خود نیاز داشته باشید؟ فرض کنید عجله هم داشته باشید! تمام کشوها، کمدها و جاهای ممکن و غیر ممکن را می گردید و شناسنامه تان را پیدا نمی کنید. آخرین باری که از شناسنامه استفاده کردید آن را کجا گذاشته اید؟ به این فکر کردید که اگر گم بشود چقدر دردسر خواهید داشت تا بتوانید یک شناسنامه ی دیگر بگیرید؟ به همین خاطر است که نگهداری مدارک در منزل درست همانند هر کار مهم دیگری باید بر طبق اصولی انجام شود. اما بهترین روش های نگهداری مدارک در منزل کدامند؟

چرا نگهداری مدارک در منزل باید به صورت یکجا باشد؟

همانطور که در مثال بالا گفتیم، نگهداری مدارک در منزل دارای اهمیت بسیار بالایی است. مدارک و اسنادی که باید نگهداری کنید به آن چه در بالا ذکر کردیم خلاصه نخواهد شد. کاغذهای بسیاری هستند که شما مجبور هستید برای سال های متمادی نگهداری کنید. قبض ها، برگه های خلافی ماشین و یا عوارض شهرداری و غیره. اگر بخواهید هر کدام از این مدارک را در یک جای جداگانه قرار دهید، در مواقع لزوم چطور می خواهید آن ها را پیدا کنید؟ در امر بایگانی مدارک، نظم و طبقه بندی مهم ترین اصولی هستند که باید در نظر داشته باشید. نگهداری مدارک در منزل نیز نوعی بایگانی بسیار مهم است که به عنوان اصل اول باید به صورت منظم و طبقه بندی شده انجام شود. روش های متنوع گوناگونی وجود دارد که می توانید به کمک آن ها نگهداری مدارک در منزل را به خوبی انجام دهید. در ادامه به معرفی تعدادی از بهترین روش ها می پردازیم.

پوشه

استفاده از پوشه برای نگهداری مدارک در منزل اولین و ساده ترین راه برای نظم بخشیدن به مدارک مهم زندگیتان است. پوشه ها در انواع مختلفی تولید می شوند که کاربرد همه ی آن ها را می توان محافظت از تعدادی برگه است. انواع پوشه که می توانید برای نگهداری مدارک در منزل از آن ها استفاده کنید عبارت است از: پوشه آویز فایل، پوشه دکمه دار، پوشه دو فنره و غیره. به کمک انواع پوشه می توانید تمام مدارک خود را در تعدادی پوشه قرار داده و در یک کیف بگذارید. با نام گذاری هر پوشه می توانید برای پیدا کردن مدارک خود به سرعت سراغ پوشه مربوطه بروید.

پوشه برای نگهداری مدارک

زونکن

یکی از روش های رایج در بایگانی، استفاده از زونکن است. برای نگهداری مدارک در منزل نیز می توانید از انواع زونکن استفاده کنید. برتری زونکن نسبت به پوشه در حجم بیشتری است که دارد. در زونکن می توانید مدارک را در کنار هم قرار داد. در زونکن می توان مدارک را به صورت کاملاً تفکیک شده و منظم در کنار هم قرار داد. زونکن ها در ابعاد گوناگونی تولید می شوند که رایج ترین آن ها زونکن A4 است.برای آشنایی بیشتر با انواع زونکن میتوانید مقاله‌ ( با انواع زونکن بیشتر آشنا شود ) را مطالعه فرمایید.

استفاده از زونکن برای نگهداری مدارک

 

اکسپندینگ فایل

اگر به دنبال بهترین روش برای نگهداری مدارک در منزل هستید، اکسپندینگ فایل یکی از آن ها است. نام دیگر اکسپندینگ فایل، کیف مدارک است. این کالا که در دو سایز چک سایز و A4 تولید می شود، به صورت آکاردئونی است و می توان هر مدرک را داخل یکی از این صفحات جداگانه قرار داد. اکسپندینگ فایل برای نگهداری مدارک در منزل، بدون شک بهترین روش است.

خرید اکسپندینگ فایل

اکسپندینگ فایل برای نگهداری مدارک در منزل

کلربوک

یک راه دیگر برای نگهداری مدارک در منزل، استفاده از کلربوک است. کلربوک در واقع چیزی شبیه به ترکیب پوشه و زونکن است. به بیان دیگر، کلربوک یک پوشه است که داخل خود تعدادی کاور پلاستیکی دارد که می توان مدارک را داخل آن ها قرار داد. تفاوت پوشه و کلربوک، یک جلد سخت است که کلربوک داخل آن قرار می گیرد. به این ترتیب مدارک شما به درستی و در کمال صحت و سلامت در کنار هم قرار می گیرند. کلربوک هم برای نگهداری مدارک در منزل، یک انتخاب خیلی خوب است. برای تهیه ی هریک از کالاهای نام برده جهت بایگانی مدارک در منزل، می توانید به فروشگاه اینترنتی سهند مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط